معرفی انواع ماشین حساب ها

 معرفی انواع ماشین حساب ها

با افزایش سرعت پیشرفت در محاسبات، رایانه ها و صنعت محاسبه نیز پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است.این پیشرفت به معنا محاسبه دقیق و بدون خطا است که موجب راحتی افراد به خصوص شاغل این صنعت شده است.حسابداران و یا دیگر کاربران نیاز به زمان زیادی جهت رسیدگی به امور مالی و حسابداری نخواهند داشت و تنها با زدن چند دکمه میتوانند محاسبات را در کمترین زمان ممکن انجام دهند.از گذشته تا به امروز استفاده از ماشین حساب بسیار مورد توجه قرار گرفته است به طوری که از ادارت تا مصارف شخصی به آن نیاز پیدا خواهند کرد.ما در این مقاله قصد داریم معرفی انواع دستگاه ماشین حساب را برای شما شرح دهیم.

1.چرتکه

اکثر افراد با این وسیله محاسباتی آشنایی دارند که از قدیمی ترین نوع ماشین حساب ها محسوب میشود.طرح اولیه چرتکه ها با چوب یا سنگ ساخته میشد و فقط برای چهار عمل اصلی (x/+/-/÷) مورد استفاده قرار میگرفت.چرتکه همانند یک قاب بوده و از سیم هایی موازی همراه با چندین مهره بر روی سیم ها تشکیل شده است.برای افرادی که با چرتکه آشنایی ندارند یادگیری آن میتواتد برایشان مهیج باشد.امروزه از این وسیله ژاپن، چین و حتی ایران نیز همچنان استفاده میشود.

چرتکه

2.ماشین حساب دستی یا جیبی

این نوع ماشین حساب ها در قالب های ساده و کوچک طراحی شده اند و به راحتی در هر محیطی قابلیت جا به جایی و حمل را دارد.یک نمایشگر بسیار کوچک بر روی آن تعبیه شده که محاسبات خود را بر روی آن مشاهده میکنید.برخی از ماشین حساب های دستی به صورت جیبی طراحی شده اند که عملیات محدودتری را میتوانید با آن انجام دهید.

ماشین حساب ساده

3.ماشین حساب چاپی

قبل از اختراع کامپیوتر ماشین حساب های چاپی بسیار مورد توجه قرار گرفتند و برای محاسبات و ارقام بالا مورد استفاده قرار میگرفت.این نوع دستگاه محاسباتی به یک چاپگر داخلی مجهز بوده و محاسبات انجام شده را بر روی کاغذ چاپ میکند.البته امروزه این دستگاه بیشتر مورد استفاده مدیران مالی و حسابداران قرار میگیرد.

ماشین حساب چاپی

4.ماشین حساب مهندسی یا علمی

این نوع ماشین حساب یکی از پیشرفته ترین دستگاه های محاسباتی محسوب میشود که از یک نمایشگر دو خطی برای ارائه محاسبات و خروجی طراحی مجهز شده است.با این دستگاه علاوه بر چها عمل اصلی محاسبات دیگر نظیر محاسبه اینورس اعداد، محاسبه فاکتوریل اعداد، تبدیل دکارتی به قطبی و بالعکس، محاسبه اعداد توان دار، جذر، لوگاریتم و نسبت های مثلثاتی انجام دهید.علاوه بر آن برای برنامه نویسی نیز پیشنهاد میشود.

5.ماشین حساب گرافیکی

این نوع ماشین حساب برای رسم نمودارها و عبارات و توابع طراحی شده است.بدون شک یک دستگاه ایده آل برای دانشجویان و دانش آموزان برای رسم نمودارها شامل نمودار و محاسبات متعدد خواهد بود. با ماشین حساب های گرافیکی یک تجربه خاص را در اندرویدفون خود تجربه کنید.

قابلیت و امکانات استفاده از ماشین حساب گرافیکی

قابلیت رسم نمودارهای قطبی

انجام کسرهای پیچیده و ساده

محاسبات ساده ی + ، – ، x ، / ، ÷

انجام آسان محاسبات توان و لگاریتم

انجام محاسبات تانژانت ، سینوس، کسینوس و ...

قابلیت بزرگنمایی نمودارها

ماشین حساب گرافیکی

6. ماشین حساب‎ های علمی ساده

این مدل از ماشین حساب ها میتوانند محاسبات اولیه و توابعی نظیر توان، لگاریتم و توابع مثلثاتی را را انجام دهد.این دستگاه که مورد استفاده بسیار از دانشجویان و دانش آموزان قرار گرفته به عنوان گر فروش ترین نوع ماشین حساب ها در بازار به شمار میرود.

7.ماشین حساب مالی

یکی دیگر از دستگاه های محاسباتی است که تمامی توابع را جهت محاسبات مالی در آن طراحی شده است.با این ماشین حساب مالی میتوانید مبالغ بالا، اقساط وام و حتی نرخ بهره را در آن به آسانی محاسبه کنید.

امیدواریم در این مقاله اطلاعات لازم و کافی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه داده باشیم. ما را با نظرات و پیشنهادات خود همراه سازید.

ثبت نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط