چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟

چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟

یکی از نکات مهمی که شاید کمتر به آن توجه شده است انتخاب تونر مناسب با دستگاه میباشد. بسیاری از افراد هنگام خرید به جای تونر اصلی (OEM) مدل ازران تر آن را خریداری میکنند که کیفیت آن بسیار مهم است زیرا در صورت استفاده نامناسب دچار مشکلات چاپی و گاهی دستگاه دچار آسیب میشود.ما در این مقاله قصد داریم راهنمایی های لازم را برای خرید تونر متناسب با کارتریج دستگاه را برای شما شرح دهیم.

تفاوت تونر و کارتریج و جوهر و درام

بسیاری از افراد تونر و جوهر را یکسان میدانند در حالی که این دو کاملا با هم متفاوت میباشند. شاید در ظاهر هدفشان یکسان باشد اما کارکرد آنها با هم متفاوت میباشد. تونر یا همان جوهر خشک یکی از مواد مصرفی پرینتر و دستگاه کپی لیزری رنگی و سیاه سفید است که به صورت پودر میباشد و درون کارتریج  قرار میگیرد. همه چاپگرها و دستگاه های فتوکپی لیزری از تونر برای شارژ  کردن کارتریج استفاده میکنند. این پودر در گذشته از ترکیبات کربن و اکسید آهن ساخته میشد ولی امروزه برای افزایش کیفیت از ترکیب اکسید آهن، مواد پلاستیکی، مواد پلی استر، کربن و سایر رنگ دهنده ها تشکیل شده است که بیش ترین ترکیب تشکیل دهنده آن کربن میباشد. هرچه قدر ذرات تشکیل دهنده آن کوچکتر باشد کیفیت چاپ آن بالاتر میرود به همین علت شرکت های سازنده  برای بالا بردن کیفیت چاپ، قطر ذرات تونر را از 16 میکرون به 8 میکرون رسانده اند. در پرینترهای لیزری عملیات چاپ از طریق پودر یا همان تونر و از طریق درام کارتریج صورت میگیرد که شامل 4 رنگ قرمز، آبی، زرد و سیاه میباشد.

 

برای اطلاع از قیمت ها و خرید انواع کارتریج در برندهای مختلف کلیک کنید.

 

تفاوت تونر کارتریج با کارتریج جوهری

تونر در مقایسه با جوهر دارای تفاوت هایی میباشد. تونر کارتریج در مقایسه با جوهری دارای عمر و کیفیت چاپ بالاتری میباشد. در نوع جوهری در صورت تمام شدن رنگ های اصلی جوهر آن باید عوض شود که هزینه کمی را در برمیگیرد ولی تونر  بعد از تمام شدن هزینه های بالایی دارد که گاهی افراد به جای شارژ ترجیح میدهند کارتریج دیگری تهیه کنند. هر دستگاه، تونر مختص خود را دارد و در صورتی که با تونر دیگری پر شود دستگاه دچار مشکل میشود و آسیب میبیند. از نظر اقتصادی تونر کارتریج مناسب مصارف خانگی نمیباشد و بیشتر برای سازمان ها،چاپخانه ها و ادارات پیشنهاد می شود.

تونر OEM چیست؟

OEM یا همان سازنده اصلی که توسط کمپانی تولیدکننده چاپگر شما ساخته شده است. برای مثال اگر یک پرینتر اچ پی دارید تونر OEM توسط کمپانی HP هم تولید میشود. این نوع از تونر دارای هزینه بالاتری میباشند ولی پرینترتان با کیفیت ترین خروجی را ارائه میدهد. توجه داشته باشید که سازندگان اصلی کارتریج تونر ها را با خود کارتریج میفروشند و به صورت جدا نمیفروشند. امروزه تولیدکننده هایی وجود دارند که به تولید بسته ای یک و نیم کیلویی تونر پرداخته اند.

در مورد تونر سازگار، تونر جایگزین برای تونرOEM است. به دلیل بالا بودن استانداردهای کنترل کیفیت ، انواع تونرهای OEM برای چاپگر شما مناسب میباشند. کیفیت تونرهای سازگار، بستگی به نام تجاری و شیوه بازسازی، متفاوت است. در صورتی که تونرهای سازگار را از فروشندگان معتبر خریداری نکنید ممکن است با مشکلات چاپی رو به رو شوید. از مزیت های اصلی این نوع تونر هزینه پایین آن میباشد. اما گاهی ممکن است با دستگاه ناسازگار و دارای عمر کوتاهی باشند.در نتیجه ممکن است مجبور شوید به دفعات بیشتری کارتریج تهیه کنید.

روش انتخاب تونر مناسب برای کارتریج

یکی از روش های رایج برای تشخیص تونر برای دستگاه بررسی پارت نامبر بر روی کارتریج میباشد.به عنوان مثال اگر مدل دستگاه شما HP 1005 است بر اساس پارت نامبر و یا با جست جو در اینترنت میتوانید مدل کارتریج را که  35A میباشد را پیدا کنید و تونر مناسب با آن را خریداری نمایید.اگر دستگاه شما رنگی است هر چها رنگ اصلی مشکی،زرد،قرمز و آبی را خریداری نمایید و برای سیاه و سفید فقط از تونر مشکی استفاده نمایید.اگر کیفیت و تعداد چاپی برای شما مهم میباشد در انتخاب تونر دقت نمایید زیرا تعداد چاپ کاغذ بر اساس کیفیت مواد استفاده شده در تونر و گنجایش مخزن کارتریج تعیین میشود. چند نمونه از تونرهای موجود در بازار را که دارای کیفیت بالا و اصلی میباشند ، به شما معرفی میکنیم : 

  • Avand (AVD)
  • Corona
  •  Elfotec
  • Integral
  •  Katun
  • Kiyo
  • Perfect
  • Raven
  • SNA

این تونرها از کشورهای چین،آلمان،ژاپن،هند و ... میباشند و وارداتی هستند. در صورتی که تونر مورد نظر شما در بازار موجود نبود میتوانید از مدل های دیگر استفاده نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا هرگونه سوال در این زمینه میتوانید از کارشناسان ما در کیومیتا راهنمایی بگیرید.

 

ثبت نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط