کارتریج
برند و سازنده کالا

محدوده قیمت مورد نظر(تومان)
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه
مقایسه

کارتریج

منبع رنگ در چاپگرها بسته به مدل پرینتر، کارتریج یا تونر گفته میشود. در پرینترها به عنوان یکی از مواد مصرفی پرکاربرد و مهم محسوب میشود که در بازار با برندهای متنوع ارائه میشود. 

انواع کارتریج ها

کارتریج تونرها در دو مدل اورجینال و طرح در بازار ارائه میشوند.کارتریج اورجینال را شرکت اصلی سازنده پرینترها مانند اچ پی، کانن، برادر، سامسونگ و .. تولید میکنند اما طرح را شرکت های چینی و ایرانی تولید میکنند.از لحاظ ظاهری شبیه به هم بوده اما از نظر چاپ و کیفیت متفاوت هستند.علت اصلی ورود طرح به بازار کیفیت مناسب آن در مقابل قیمت پایین آن است که باعث شد بسیاری از مصرف کنندگان به جای مدل اصلی از آن استفاده نمایند.میتوان گفت تقریبا میتوانند همانند مدل اورجینال کار کند که این بستگی به شرکت تولید کننده کارتریج دارد که در صورتیکه از مواد نا مرغوب در تولید آن استفاده شود باعث خرابی دستگاه و خروجی بی کیفیت میشود.

تفاوت کارتریج اورجینال و طرح

در مدل اصلی کیفیت چاپ بسیار بالا بوده، که متون و تصاویر گرافیکی به صورت شفاف و واضح چاپ میکند.همچنین میتوان صفحات بیشتری را چاپ کرد اما از نظر هزینه بسیار بالا است. در کارتریج طرح کیفیت اسناد پایین تر از اصل آن بوده اما نسبت به قیمت پایینی که دارد پاسخگوی نیازهای بسیاری از کاربران است.یکی از دلایلی که پر فروش تر از اورجینال است، مقرون و به صرفه بودن آن میباشد.یکی از سوالاتی که بسیاری از کاربران میپرسند این است که کدام را خریداری کنند.برای پاسخ به این سوال باید گفت باید کیفیت چاپ برای شما مهم تر بوده یا هزینه.در صورتی که نیاز به اسناد و تصاویر با کیفیت ندارید بهتر است مدل طرح را خریداری نمایید.اما اگر به دنبال چاپ اسناد مهم هستید و کیفیت چاپ در الویت است پس بهتر است اورجینال را تهیه کنید.همه کارتریج های اصل در یک نوع کیفیت تولید میشوند اما طرح دارای کیفیت های متنوعی از بدترین تا بهترین کیفیت هستند.بر روی کاست کارتریج غیر اورجینال هیچ اطلاعاتی از نام آن درج نشده و فقط یک لیبل روی آن چسبیده است و همچنین اطلاعات لیبل گاهی با اطلاعات روی جعبه متفاوت است.

کارتریج جوهر افشان

در پرینترهای مدل جوهرافشان با پاشیده شدن قطرات بسیار ریز جوهر بر روی کاغذ از طریق منافذ کوچکی که در هد وجود دارد، موجب به وجود آمدن متون و تصاویر میشود.در چاپگرهای جوهر افشان رنگ های اصلی شامل زرد (yellow)، آبی (cyan) ، قرمز (magenta) و مشکی (Black) میباشد که برای تولید تصاویر و متون به صورت رنگی و سیاه و سفید به کار برده میشود.در گذشته این نوع چاپگرها از کارتریج با سه رنگ اصلی متصل به یکدیگر بودند و در صورت اتمام هر کدام از این رنگ ها مجبور به تعویض هر سه رنگ میشدند اما امروزه این رنگ ها مجزا از یکدیگر هستند.

کارتریج لیزری

در چاپگرهای نوع لیزری از پودر جامد مانند بسیار ریز به نام تونر استفاده میشود.این تونر کارتریج در رنگ مشکی موجود است و برای چاپ متون به صورت سیاه و سفید مورد استفاده قرار میگیرد.در برخی دیگر با 4 کارتریج با رنگ های آبی، قرمز، زرد و مشکی استفاده میشود که مختص پرینترهای لیزری رنگی میباشد.

تفاوت کارتریج لیزری و جوهر افشان

  • کارتریج های نوع لیزری نسبت به جوهری از لحاظ قیمت کمی گران هستند و از لحاظ کیفیتی نیز در رده بالا قرار دارند.
  • کارتریج های جوهری برای عکاسی و چاپ عکس بسیار مناسب هستند در حالی که نوع لیزری مختص متون طراحی شده است.
  • ظرفیت نوع جوهری نسبت به لیزری بسیار کمتر بوده و صفحات کمتری را چاپ میکند اما یک تونر کارتریج قادر به چاپ 5 هزار صفحه میباشد.
  • از نظر سرعت چاپ نیز کارتریج های جوهری کمتر از نوع لیزری میباشد.

نگهداری از تونر کارتریج

اگر جوهر و یا تونر کارتریج دستگاه تمام شود و آن را به موقع تعویض نکنید باعث خشک شدن کارتریج شده و نمیتوانید دیگر آن را پر کنید و باعث میشود هزینه ای را برای خرید مجدد آن خرج کنید.توصیه میشود به میزان جوهر توجه داشته باشید و به سرعت آن را از دستگاه خارج و جوهر آن را پر نمایید.در صورتی که خودتان آن را انجام میدهید با دقت آن را انجام دهید اما اگر قادر به پر کردن آن نیستید، تونر را در یک جعبه یا پلاستیک بسته بندی کنید و به مراکز تعمیر پرینتر مراجعه نمایید.

برای خرید این قطعه الکترونیک حتما از مراکز و فروشگاه های معتبر اقدام نمایید.در صورت نیاز میتوانید با کارشناسان بخش فروش شرکت آتیه اندیشان نیک سگال نوین در این زمینه مشاوره بگیرید.