راهنمای شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

راهنمای شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

میزان شدت روشنایی یا همان انسی لومن در ویدئو پروژکتور از مشخصات فنی مهم محسوب میشود.در پاسخ به این سوال که چه قدر روشنایی نیاز دارید، باید بگوییم به شرایطی نظیر پرده نمایش، نور محیط ،اندازه صفحه و هدف شما بستگی دارد.به طور کلی هدف شما از مهم ترین معیارها محسوب میشود.در این مقاله قصد داریم این عوامل را مورد بررسی قرار داده و برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

دیتا پروژکتورها از دامنه وسیع خروجی نور برخوردار هستند که بر پایه ANSI lumens محاسبه میشود.هر چه یک پروژکتور از روشنایی بیشتری برخوردار باشد میزان لومنز بالاتری دارد که بر قیمت دستگاه تاثیر بسزایی خواهد داشت.به این صورت که اگر دو پروجکشن با مشخصات برابر اما میزان روشنایی متفاوتی داشته باشند، پروجکشنی که لومنز بالاتری دارد گران تر خواهد بود.بسیاری از افراد بر این باورند که بالاتر بودن میزان روشنایی، نشانه بهتر و با کیفیت تر بودن دستگاه است، اما این ویژگی نشانه برتری دستگاه پروژکتور نیست.

شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

عوامل مهم در انتخاب میزان روشنایی پروژکتور

1. تعداد حضار در اتاق: این سوال برای پخش تصاویر و ویدئو ها برای راحتی مشاهده حضار تعیین میشود.هر چه تعداد افراد بیشتر باشد اندازه تصاویر هم باید افزایش پیدا کند.بدین ترتیب، سبب کاستی روشنایی دریافتی از دیتا پروجکشن در زمان پخش نور بر روی نقطه بزرگتر میشود.

2.میزان نور اتاق چه میزان است: در یک اتاق تاریک بدون میزان روشنایی، میتوان تصاویر خوبی را ارائه داد.به این ترتیب در بسیاری از کنفرانس ها و اتاق جلسات نور کمی برای یادداشت برداری نیاز است.در محیط هایی که امکان کم کردن چراغ و یا پوشاندن پنجره ها وجود ندارد، نیاز به یک ویدئو پروژکتور پر نور دارد.اگر این پروژکتور پر نور در یک محیط کاملا تاریک و بدون هیچ روشنایی قرار بگیرد، این احتمال را دارد که بر اثر نور زیاد ایجاد سردرد در بین حضار شود.

3.نوع صفحه نمایش موجود: صفحه نمایش مورد استفاده تاثیر بسزایی بر روی کیفیت و روشنایی خروجی پروژکتور دارد.امروزه پرده نمایش ها بازتاب نور چشمگیری دارند و باعث شده که ویدئو پروجکشن هایی که دارای روشنایی پایینی هستند، با تنظیمات بتوانند خروجی خوب و مطلوبی را ارائه دهند.در صورت عدم پرده نمایش در اتاق پیشنهاد میشود دستگاهی را با شدت روشنایی بالا استفاده کنید، زیرا دیوار نور بسیار ضعیفی را بازتاب میکند.

4.نرم افزار مورد نیاز: نرم افزارهایی نظیر برنامه های آموزشی و کارهای گروهی نیاز به روشنایی بالایی دارد.زیرا این برنامه ها برای یادداشت برداری نیاز به نور محیط بیشتری دارد.برای ارائه مطالب، فیلم و نمودارهای گرافیکی در اتاق های تاریک نمایش داده میشود و نیاز زیادی به خروجی نور ندارد.اگر دیتا پروژکتور در محیط های متفاوت استفاده میشود باید همه عوامل لازم را بررسی کنید.

انواع میزان روشنای ویدیو پروژکتور

1.میزان روشنایی کمتر از 2000 انسی لومن: این پروژکتورها قابل جا به جایی بوده و نور خروجی بسیار پایینی دارند، که جز دیتا پروژکتورهای ارزان قیمت محسوب میشوند.برای ارائه فیلم های آموزشی و تصاویر در اتاق کاملا تاریک بسیار مناسب است.به مدل هایی نظیر MP-CL1A وMobile Cinema i70  میتوان اشاره کرد.

22.میزان روشنایی 2000 تا 3000 انسی لومن: این نوع دستگاه ها از لحاظ کیفیت و روشنایی نسبت به مدل های 2000 لومن بالاتر بوده و به همین دلیل قیمت آنها افزایش پیدا میکند.برای کلاس های درس و اتاق های کنفرانس و جلسات بسیار مناسب است.به طور معمول با این پروژکتورها مانند CP-EX252N و BENQ W2000 نیازی به تاریک بودن کامل محیط ندارید

3.میزان روشنایی بین 3000 تا 4500 انسی لومن: این میزان روشنایی برای اتاق های بزرگ نظیر کنفرانس و یا درس ایده آل است.این پروژکتورهای نسبتا قابل حمل نسبت به نور محیط انعطاف پذیری بالایی دارند.این نوع پروجکشن ها لومن کافی برای نوردهی به نمایشگر بزرگتر تولید میکنند.پروژکتورهایی نظیر S545 و MS527 از این روشنایی برخوردار هستند.

4.روشنایی 4500 انسی لومن به بالا: این دیتا پروژکتورهای روشن در عملکردهای متفاوت خود در محدوده روشنایی 4500 تا 12000 انسی لومن و حتی بیشتر قرار گرفته است.در مکان هایی نظیر سالن های بزرگ، اتاق هیئت مدیره و کنسرت ها مورد استفاده قرار میگیرد.

انتخاب شدت روشنایی ویدئو پروژکتور با توجه به هدف شما

استفاده های متنوعی از پروژکتور وجود دارد که شما باید بر اساس نوع کاربری شدت روشنایی را در نظر بگیرید.شدت روشنایی ویدیو پروژکتورها به سه دسته سینمای خانگی، ارائه مطالب و سرگرمی و بازی طبقه بندی شده است.

سینمای خانگی: اگر قصد نمایش ویدئو از طریق پروژکتورهای خانگی را دارید، به روشنایی خیلی کمی نیاز دارید.زیرا شما میخواهید بر روی محتوا نمایش تمرکز داشته باشید و عواملی نظیر میزان نور برایتان اهمیت ندارد.پروژکتورهایی خانگی از شدت روشنایی 1500 تا 2500 لومن برخوردار هستند که با این حال روشنایی کمتر از 1500 لومن را پیشنهاد نمیکنیم.در صورتی که نمایشگر شما 84 اینچ به بالا است روشنایی 1500 تا 2000 انسی لومن بسیار مناسب خواهد بود اما در نمایشگرهای بین 80 تا 120 اینچ نیاز به پروژکتوری با روشنایی بین 2000 تا 2700 لومن دارد.

سرگرمی و بازی: اگر برای بازی های کامپیوتری نیاز به پروژکتور دارید، بهتر است به دنبال پروجکشن های سینمای خانگی با روشنایی بالا بروید که از لحاظ اقتصادی نیز هزینه بر است.جایگزین این نوع پروژکتورها، دستگاه هایی ارزان تر از نوع DLP است.پروژکتورهای DLP میتوانند بازی های رایانه ای را به خوبی اجرا کنند و از جهتی به صرفه بوده و نگهداری آن هزینه بر نخواهد بود.

ارائه مطالب: اگر به دنبال پروژکتور پروژکتور برای ارائه مطالب در اتاق یا سالن های کوچک و متوسط هستید، ابتدا تعداد حضار در اتاق را بررسی کنید.به طور مثال بین 20 تا 50 نفر نیاز به روشنایی 2500 تا 3500 انسی نیاز است.

انواع شدت روشنایی در ویدئو پروژکتور

ثبت نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط