تعمیر و تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

 تعمیر و تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

از اصلی ترین و مهمترین قطعات به کار رفته در ویدئو پروژکتورها، لامپ است که وظیفه تولید نور و روشنایی را بر عهده دارد. یعنی هر چه لامپ دارای کیفیت بالاتری باشد میزان روشنایی تصاویر نیز بالاتر خواهد رفت. لامپ ویدیو پروژکتور از آن دسته از قطعاتی است که طی استفاده های مکرر در طولانی مدت نیاز به تعویض دارد که مطابق با مدل و برند دستگاه باید لامپ سازگار را جایگزین کرد. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که تمام مشکلات پروژکتورها ناشی از لامپ نیست، بلکه میتواند ناشی از خود دستگاه و دیگر اجزاء آن باشد. پس قبل از تعویض خود سرانه لامپ، به این علائم توجه کنید تا مشکل را به درستی تشخیص دهید.همان طور که در بازار میبینید تولید کنندگان دستگاه ویدئو پروژکتور، تولید کننده لامپ نیز هستند. به عنوان مثال شرکت بنکیو لامپ مدل های پروژکتور خود را تولید میکند که در بازار بدون قاب و اصطلاحا به صورت حبابی به فروش میرسند.

مشکلات لامپ های ویدئو پروژکتور

از مشکلات رایج در ویدیو پروژکتورها سوختن و خرابی لامپ است که با رعایت برخی نکات میتوان تاثیر به سزایی در افزایش عمر آن داشت. برای افزایش عمر لامپ بهتر است بعد از استفاده از کشیدن دو شاخه از پریز خود داری کنید. زیرا ویدئو پروژکتورها برای خنک سازی لامپ نیاز به فن دارند و با کشیدن دو شاخه فن ها نیز خاموش میشوند. بنابراین بعد از استفاده، پروژکتور را در مدت زمان کوتاهی روشن نگه دارید تا فن ها انرژی مورد نیاز خود را از برق تامین کنند. در غیر این صورت دستگاه در مدت زمان طولانی داغ میماند و این داغی بیش از حد موجب سوختن ناگهانی لامپ میشود.

علت روشن نشدن لامپ دیتا پروژکتور

گاهی دیتا پروژکتور در حین اجرا به صورت ناگهانی خاموش میشود. این موضوع میتواند دلایل مختلفی را داشته باشد که نیازمند بررسی های تخصصی کارشناسان این حوزه است. یکی از مواردی که به آن اشاره داریم لامپ است. زمانیکه لامپ ویدئو پروژکتور روشن میشود سنسور رنگ به موتور دستگاه دستور حرکت میدهد، که در مواردی که این سنسور دچار آسیب شود هیچ دستوری صادر نمیشود و پروژکتور به طور خودکار خاموش شده و دیگر روشن نخواهد شد.

تست لامپ ویدئو پروژکتور

برای تشخیص سالم بودن لامپ در ویدئو پروژکتورهای چندین روش وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها میپردازیم.

  • بررسی شکل ظاهری لامپ: علائم ظاهری لامپ نظیر شکستگی، ترک، زنگ زدگی، وجود سیاهی و یا سفیدی و دیگر عوامل ظاهری همگی نشان از خرابی لامپ است. اگر بعد از چک کردن این علائم ظاهری موردی مشاهده نشد، موارد دیگری را بررسی کنید.
  • تست لامپ در ویدئو پروژکتورهای دیگر: برای اطمینان از سالم بودن لامپ، میتوانید آن را در ویدیوپروژکتورهای دیگر نصب و تست کنید. این روش زمانی توصیه میشودکه در بررسی ظاهری نشانه هایی مشاهده نشده باشد.
  • بررسی منبع تغذیه: منبع تغذیه لامپ لامبلاست است و تأمین برق ورودی برای روشن شدن لامپ توسط لامبلاست انجام می‌شود. لامبلاست برق را از پاور تامین و دریافت میکند که گاهی در ارتباط بین لامپ و لامبلاست مشکلاتی به وجود می آید. از همین رو توصیه میشود این مورد نیز بررسی شود.
  • تست لامپ از طریق دستگاه تستر: اگر هیچ کدام از موارد فوق برای تشخیص خرابی لامپ به شما کمک نکرد، میتوانید با مراجعه به مراکز و تعمیرگاه های مجاز ویدئوپروژکتور، لامپ را از طریق دستگاه تستر لامپ تست کنید. این دستگاه تستر از قابلیت تنظیم ولتاژ و تعیین نوع جریان DC و AC برخوردار است.

تعمیر لامپ ویدئو پروژکتور

در ویدئو پروژکتورها چیزی به نام تعمیر لامپ نداریم و فقط تعویض لامپ صورت میگیرد. منظور از تعمیر لامپ پروژکتور برنر یا همان مغزی است که در وسط لامپ قرار دارد که تعویض میشود. با توجه به تنوع مدل و برندهای این دستگاه در رابطه با این موضوع حتما سری به دفترچه راهنما بزنید و یا با متخصصان مراکز معتبر فروش و تعمیرات پروژکتور در تماس باشید.

مراحل تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

برای تعویض لامپ ابتدا باید ویدئو پروژکتور را خاموش کرده و کابل برق آن را خارج کنید و اجازه دهید لامپ حداقل در مدت زمان یک ساعت خنک شود. سپس با استفاده از ابزارهای مورد نظر پیچ کاور لامپ را باز کنید. در این مرحله به آرامی و با دقت لامپ و سیم های متصل به آن را باز و از پروژکتور خارج کرده و محفظه لامپ را با دستمال نرم و بدون پرز تمیز کنید. تمامی سیم و کابل های برق را به لامپ جدید متصل کنید و در محفظه لامپ قرار دهید، سپس محفظه را بسته و دستگاه را روشن و تست نمایید.

چه زمانی لامپ ها نیاز به تعویض دارند؟

تمامی لامپ ها در ویدئو پروژکتورها یک زمان کارکرد معینی دارند که تحت عنوان عمر لامپ نامبرده میشود. شرکت های سازنده اصلی لامپ نیز طول عمر آنها را پیش بینی کرده اند که این میزان به صورت تقریبی بیان شده است. در صورت اتمام طول عمر، لامپ نیاز به تعویض و جایگزینی خواهد داشت، که این موضوع برای بسیاری از کاربران این دستگاه دردسر ساز است.

لامپ ها به مرور قدرت اولیه خود را از دست میدهند، در نتیجه روشنایی پروژکتور به تدریج کاهش پیدا میکند. این میزان کاهش روشنایی شاید آنقدر کم باشد که به چشم مخاطب نیاید، اما تاثیر روز افزونی در نمایش تصاویر دارد. زمانی که این میزان روشنایی به حد قابل توجهی برسد باید لامپ را تعویض کرد. گاهی لامپ کاملا میسوزد که این اتفاق به دلیل گرمای بیش از حد رخ میدهد. البته بیشتر ویدئو پروژکتورهای امروزی به یک شمارشگر داخلی مجهز هستند که میزان طول عمر لامپ را ثبت و به کاربر اطلاع میدهد. این شمارشگر در هر بار تعویض مجددا باید تنظیم شود. برای اطلاع و اطمینان از این قابلیت به دفترچه راهنمای دیتا پروژکتور مراجعه نمایید. خوشبختانه تعویض لامپ کار دشواری نیست و توسط کاربر نیز قابل انجام است. با این حال به کاربرانی که آشنایی چندانی با دستگاه های پروژکتور ندارند، تعویض لامپ را به کارشناسان و متخصصان تعمیرات این دستگاه بسپارند.

ثبت نظر
کد امنیتی
محصولات مرتبط