اسکنر

اسکنر یا پویشگر (Scanner) وسیله ای است که تصاویر و متن را به صورت نوری در کامپیوتر به زبان کامپیوتر (0و1) تبدیل کرده و به صورت تصویر دیجیتالی به ما نشان میدهد و میتوانید عملیات ادیت را بر روی تصاویر انجام دهید.

اسکنر از دستگاه های ورودی کامپیوتر محسوب میشود.در بازار خرید و فروش  براساس کاربرد، اندازه و... دسته ‌بندی‌ شده اند.

برای انتخاب یک اسکنر عواملی مانند کیفیت خروجی،سرعت و قیمت بستگی دارد. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شرکت کیومیتا تماس بگیرید.

ویژگی های مهم اسکنر

  • نوع : اسکنرها دارای انواع مختلفی از جمله تخت، دستی، Sheet-fed و چندکاره (ترکیب اسکنر، چاپگر و فاکس در یک دستگاه) که نمونه های موجود میباشد.
  • نرم افزار: همه اسکنرها دارای نرم افزارهای لازم برای خواندن یک شی ، گرفتن تصویر و انتقال آن به کامپیوتر عرضه می گردند که با استفاده از این نرم افزار می توان یک متن نوشته شده را اسکن و متن را در کامپیوتر ویرایش نمود .
  • اینترفیس: تولید کنندگان اسکنرهایی را ارائه دادند که از پورت USB برای ارتباط با کامپیوتر استفاده میشود.
  • عمق رنگ: تعداد رنگهایی که در اسکنر وجود دارد و قابل تشخیص است.

انواع اسکنر

اسکنرها از نظر ظاهری و کاربردی انواع مختلفی دارند که شامل:

صفحه تخت یا مسطح : این نوع از اسکنرها را بر اساس قدرت و توانایی آنها دسته بندی میکنند.این اسکنرها به دلیل قیمت مناسب و استفاده راحت رایج ترین نوع میباشد که برای مصارف خانگی ، دفاتر و شرکت های کوچک کاربرد دارد.

استوانه ای یاDRUM : برای گرفتن تصویر با وضوح بالا استفاده میشود این اسکنرها در شرکت های بزرگ کاربرد دارد و از تکنولوژی به نام Photo Multiplier Tube یا به اختصار استفاده می کنند.

دستی: این نوع کوچک و قابل حمل بوده و به این دلیل یکی از پرطرفدارترین ها میباشد.این نوع اسکنرها دارای کیفیت پایین و سرعت بالا میباشد.

شیت فد یا sheetfed : استفاده این اسکنرها به این صورت است که سند را داخل دستگاه میفرستیم.

اسکنرهای نقشه یا پلاتر: این نوع برای اسکن کردن نقشه های سایز بزرگ میباشد

اسکنرهای اسناد : این نوع اسکنر دارای قابلیت تغذیه خودکار (ADF) میباشد و برای اسکن مدارک و اسناد به صورت رنگی و سیاه سفید میباشد

اسکنرهای فیلم و اسلاید : دستگاهی است برای تبدیل مستقیم فیلم های مختلف به فایل های دیجیتال می باشد و دارای قیمت بالایی می باشد.

روش های محافظت و نگهداری از اسکنر

  • از قرار دادن اجسام سنگین بر روی دستگاه جدا خودداری فرماید زیرا باعث خط افتادن روی صفحه اسکنر یا شکستن قسمتی از دستگاه میشود
  • برای تمیز کردن داخل دستگاه از دستمال های مخصوص استفاده کنید به هیچ عنوان از دستمال مرطوب و خیس استفاده نکنید
  • درب اسکنر را به ارامی باز و بسته کنید

اگر به دنبال اسکنرهای کوچک خانگی هستید اسکنرهای چندکاره یا تخت را پیشنهاد میکنیم. در خرید این محصولات مواردی مهمی مانند قیمت، رزولیشن و عمق رنگ که در بالا اشاره شد، هرچه این ویژگی ها بالا رود کیفیت بیشتر خواهد بود.

اما اگر به دنبال اسکنر پر سرعت هستید و بیشتر اسکن های شما اسناد میباشد ما نوع فیدردار یا بایگانی را پیشنهاد میکنیم.

در نتیجه اگر شما به دنبال خرید اسکنر هستید مرکز ماشین های اداری کیومیتا با ارائه انواع اسکنرهای خانگی، دفتری، و سازمانی با کیفیت بالا وقیمت مناسب در خدمت کاربران خواهد بود.