رفع گرفتگی هد در پرینترهای جوهرافشان

امتیاز کاربران : 5 از 5
رفع گرفتگی هد در پرینترهای جوهرافشان

هر دستگاهی برای طول عمر بالا و عملکرد بهتر نیاز به نگهداری و تعمیرات دارد.به خصوص اگر این دستگاه چاپگر جوهرافشان باشد.جدا از اینکه به جای کارتریج های اورجینال از  کارتریج های طرح استفاده شود، امکان خشک شدن جوهر وجود دارد.اگر آن را نادیده بگیرید در آینده آسیب های جدی را در پرینتر ایجاد میکند.به هر حال میتوانید با تمیز کردن هد چاپگر از این مشکلات جلوگیری کنید.در این مقاله قصد داریم روش های صحیح برای تمیز کردن هد پرینترهای جوهرافشان را شرح دهیم.

اولین سوالی که بسیاری از کاربران با آن رو به رو میشوند این است که چگونه بفهمیم هد چاپگر نیاز به تمیز کردن دارد؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.

اگر چاپگرتان صفحات را به صورت خالی پرینت میگیرد، احتمال دارد مشکل از هد باشد.اگر زمان زیادی از آخرین چاپی که انجام داده اید گذشته، احتمال اینکه جوهر در کارتریج خشک شده باشد زیاد است.این اتفاق عملیات چاپ را متوقف میکند و از منتقل شدن جوهر به کاغذ جلوگیری میکند.راه حلی که برای این مشکل وجود دارد، تمیز کردن هد چاپ است.

گاهی ممکن است صفحات شما به صورت محو شده و ناخوانا چاپ شود.و یا تصاویر شما فاقد رنگ های تصویر اصلی باشد که این امر به دلیل عملکرد نامناسب کارتریج CMYK است.کارتریج چاپگرهای جوهر افشان از رنگ های CMYK استفاده میکند.این رنگها شامل Cyan (فیروزه ای)، Magenta (ارغوانی)، Yellow (زرد) و Key (سیاه) است.هر کدام از این رنگ ها مجهز به یک نازل هستند، و در صورت مسدود شدن یکی از رنگ ها بر روی صفحه تاثیر میگذارد.در صورت این مشکل تمیز کردن هد به کیفیت چاپ کمک میکند.همیشه سعی کنید حداقل هزینه را برای تمیز کردن هد به کار ببرید.به طوری که مقدار کمی جور را مصرف کنید.شما زمانی به تمیز کردن هد پرینتر اقدام میکنید که کیفیت چاپ افت پیدا کرده باشد.

هد چاپگرهای جوهرافشان به دو صورت دستی و هم از طریق رایانه یا چاپگر امکان پذیر است.قبل از اینکه آن را تمیز کنید یک تست نازل چک انجام داده تا از تمیز کردن هد مطمئن شوید.

رفع گرفتگی هد در پرینترهای جوهرافشان

 

روش انجام نازل چک برای رفع گرفتگی پرینتر جوهر افشان

برای انجام این کار میتوانید از طریق پنل چاپگر و یا از تنظیمات رایانه خود این کار را انجام دهید.

پنل پرینتر: در مرحله اول صفحه نگهداری را پیدا کنید که این کار از setup page و از دکمه اصلی home در نمایشگر دستگاهتان صورت میگیرد.سپس گزینه Print Head Nozzle Check را انتخاب و کاغذ را در سینی قرار دهید.چاپگر نموداری با رنگ های CMYK چاپ میکند.در صورتی این نمودار دارای خطوط ناخوانا باشد، هد چاپ نیاز به تمیز کردن دارد.

از طریق تنظیمات کامپیوتر: بخش utility چاپگر حود را پیدا و باز کنید.در این بخش تنظیمات System Preferences یا Settings و از منوی task menu قابل دسترس است.بعد از انتخاب Printers & Scanners، چاپگر مورد نظر خود را باز کرده و سپس Utility Printer را انتخاب کنید.حال Nozzle Check را انتخاب و ببینید این نمودار به چه صورت نمایش داده میشود.که در صورت هر گونه مشکل تاری و لکه باید هد تمیز شود.

برای خرید جوهر پرینتر از سایت کیومیتا کلیک کنید.

تمیز کردن هد پرینتر به صورت دستی

برای این کار نیاز به یک سری تجهیزات شامل بطری آب و یک دستمال بدون پرز و تمیز دارید.پرینتر را از برق جدا کنید.حال کارتریج را پیدا و از دستگاه خارج کنید.سینی را که در آن کارتریج قرار دارد را خارج کنید.در بعضی از مدل های اچ پی هد روی کارتریج است، و امکان تمیز کردن آن وجود ندارد.برای حل این مشکل این مراحل را طی کنید.دستمال را با اب کمی نم دار کرده و به ارامی روی اتصالات الکتریکی بکشید تا جوهر از روی آن پاک شود.همچنین از تمیز بودن اتصالات داخلی اطمینان نمایید.حال یونیت هد را برداشته و در مدت زمان پنج دقیقه در یک ظرف آب با عمق کم قرار دهید.این امر باعث از بین رفتن جوهرهای خشک شده خواهد شد.برای تمیز کردن جوهر روی هد دستمالی بکشید و بعد از اتمام از خشک شدن ان اطمینان حاصل کنید.بعد از تمیز شدن تست نازل چک را انجام دهید تا از کیفیت چاپ مطمئن شوید.

در صورت مشاهده هر گونه مشکل در چاپ هد نیاز به تمیز شدن دارد، این نکات گفته شده در بالا به شما کمک میکند آن را انجام دهید.اگر جوهر تمام شده و یا باید تعویض شود میتوانید با مرکز ماشین های اداری کیومیتا تماس بگیرید.

ثبت نظر
کد امنیتی

نظرات کاربران

نعمت الله شهنوازی ارسال شده در ۷ مهر ۱۳۹۹

پرینتر جوهر روی حد نمی اورد

محصولات مرتبط