راهنمای انتخاب دستگاه حضور و غیاب

امتیاز کاربران : 4 از 5
راهنمای انتخاب دستگاه حضور و غیاب

در گذشته تردد کارکنان به صورتی دستی ثبت میشد و در آخر هر ماه محاسبه میشد، که مشکلاتی از قبیل شمارش اشتباه و یا تقلب به وجود می آمد. اما در سال های اخیر استفاده از دستگاه حضور و غیاب در ادارات و سازمان ها رشد بسیاری داشته است.این دستگاه روش های حسابداری را برای شرکت ها بسیار ساده کرده، به طوری که ورود و خروج کارکنان بدون روش های قدیمی و یا ثبت آن در کاغذ و به صورت دقیق کنترل میشود.این دستگاه ثبت تردد با تکنولوژی های مختلفی مانند کارت، رمز ورود، اثر انگشت و چهره طراحی شده که کاربرد و ویژگی های مختلفی دارند و در نهایت با قیمت های متنوعی عرضه شده اند.یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند این است که با این تنوع محصول چگونه دستگاه مناسب خود را انتخاب و خریداری کنیم.ما در این مقاله قصد داریم معیارهای مناسب را برای خرید و انتخاب دستگاه حضور غیاب را برای شما شرح دهیم.

راهنمای خرید دستگاه حضور غیاب

برای داشتن یک انتخاب صحیح از دستگاه های حضور و غیاب مهمترین ملاک هایی که باید به آن توجه داشته باشیم به شرح ذیل است:

1.تکنولوژی شناسایی: همانطور که در بالا اشاره شد این دستگاه دارای روش های گوناگونی برای شناسایی افراد میباشد.تمامی این روش ها از الگوریتم های پیشرفته شناسایی بایومتریک استفاه شده که به صورت امن هستند.پس هیچ نگرانی از عدم شناسایی اثر انگشت، چهره و .... وجود ندارد.مهمترین ملاکی که برای انتخاب این روش های شناسایی وجود دارد نوع مکانی است که این دستگاه کنترل تردد قرار است در آنجا مورد استفاده قرار گیرد.

در محیط هایی مانند بیمارستان ها و کارگاه ها که پرسنل مجبور به دست کرد دستکش و یا به دلیل آسیب دیدگی دست در محیط دچار زخم یا کثیفی شده است بهترین روش شناسایی چهره است.روش های دیگر مانند دستگاه های کارتی به دلیل اینکه تفاوت قیمت نا چیزی با دیگر دستگاه های بایومتریک دارد، چندان از آن استقبال نمیکنند زیرا مشکلاتی از قبیل گم شدن کارت، شکسته شدن کارت، جا به جایی کارتها بین کارکنان و مشکلاتی از این قبیل به وجود می آید.

2.ظرفیت: دستگاه حضور غیاب دو ویژگی برای ظرفیت دارد.ظرفیت تررد و ظرفیت کاربر. منظور از ظرفیت کاربر تعداد اثر انگشت، چهره و ... پرسنل است که باید در دستگاه تعریف شود.این ظرفیت تردد شامل ورود، خروج، ماموریت و مرخصی است.دقت نمایید که ظرفیت این تردد قابل حذف بوده و میتوانید به حالت اولیه برگردانید.قیمت این دستگاه بر اساس ظرفیت آن متفاوت است.به عنوان مثال دستگاه VF100 دارای 2000 اثر انگشت و 100000 تردد را در خود ذخیره میکند و برای هر فرد 10 اثر انگشت تعریف میشود، بدین ترتیب اطلاعات 200 پرسنل را میتواند ذخیره کند و هر فرد میتواند در روز 5 عملیات تردد را ثبت کند.

3.روش ارتباط: وظیفه دستگاه حضور غیاب ثبت اطلاعات ترددها است. این اطلاعات ثبت شده در آن باید به یک نرم افزار برای محاسبات و شمارش منتقل شود.این ارتباط میتواند به وسیله USB و یا شبکه های بی سیم انجام شود. و اینکه دستگاهتان از کدام روش ارتباطی برخوردار است، بستگی به محیط کار شما دارد.برای تخلیه اطلاعات اگر میخواهید به وسیله شبکه یا نرم افزار متصل شوید دستگاه باید از ارتباطات شبکه ای برخوردار باشد. در صورتی که تمایل به روش های سیمی ندارید، میتوانید از دستگاه هایی که قابلیت اتصال به شبکه های بیسیم مانند وای فای را دارند خریداری کنید.

4.قابلیتهای جانبی: وب سرور داخلی، ماژول کارتخوان، باتری و ... از قابلیت هایی است که میتوانید بر اساس نیاز خود آن را خریداری کنید.باتری داخلی برای محیط هایی مشکلات قطعی برق وجود دارد توصیه میشود. زیرا میتوانید با استفاده از این باتری بدون برق تا چند ساعت از دستگاه استفاده کنید.همچنین ماژول کارت خوان برای مکان هایی که ممکن است به علث آسیب به دست تفراد را به خوبی شناسایی نکند توصیه شده است.

راهنمای جامع خرید دستگاه حضور و غیاب

مزایب و معایب تکنولوژی های شناسایی دستگاه حضور و غیاب:

کارت:

معایب: امکان سوء استفاده در ثبت و حضور غیاب (ثبت کارت توسط شخص دیگری) – وابستگی کارت جهت ثبت تردد – هزینه صدور و چاپ کارت- احتمال گم شدن و یا همراه نداشتن کارت – نیاز به صدور کارت مجدد در صورت مفقود شدن کارت هر یک از پرسنل

مزایا:قیمت بسیار ارزان نسبت به مدل های دیگر – کاربری بسیار ساده – سرعت بیشتر در ثبت حضور و غیاب پرسنل – سازگار با محیط های کارگاهی و اداری

اثر انگشت:

معایب: سرعت کمتر در شناسایی و ثبت تردد نسبت به کارت – احتمال انتقال بیماری و ویروس به دلیل تماس پرسنل با دستگاه – تاثیر منفی عوامل محیطی بر شناسایی اثر انگشت (تابش نور مستقیم، گرما یا سرمای زیاد و ... )

مزایا: جلوگیری از تقلب و سوء استفاده احتمالی به علت منحصر به فرد بودن انگشت هر شخص – ابزار ثبت تردد همیشه همراه شخص است

تشخیص چهره:

معایب: سرعت کمتر در شناسایی و ثبت تردد نسبت به کارت – قیمت گرانتر نسبت به دستگاه های دیگر – دارا بودن حافظه کمتر نسبت به دستگاه های کارتی و اثر انگشت – اختلال در شناسایی چهره افراد در صورت تابش نور مستقیم به دوربین دستگاه

مزایا: عدم احتمال انتقال بیماری و ویروس به دلیل عدم تمای پرسنل با دستگاه – جلوگیری از سوء استفاده در ثبت

دلایل استفاده از دستگاه حضور غیاب در شرکت ها
  • حفظ و نگهداری و بازیابی سریع اطلاعات کارکرد پرسنل
  • عدم امکان تقلب و دستکاری در ساعت های ورود و خروج
  • صرفه جویی در وقت و زمان
  • محاسبه راحت تر و دقیق تر کارکرد پرسنل و حقوق آنها
  • امکان ارائه سریع انواع گزارش کارکرد پرسنل برای مدیریت مجموعه

 

کارشناسان شرکت کیومیتا آماده اطلاع رسانی به تمامی سوالات شما در مورد خرید دستگاه حضور غیاب میباشد.شما کاربران گرامی میتوانید با این مجموعه در تماس باشید.همچنین با نظرات و پیشنهادات خود ما را در این زمینه یاری نمایید.

ثبت نظر
کد امنیتی

نظرات کاربران

احمد یار ارسال شده در ۳۰ دی ۱۳۹۷

besiar ali va mofid bod

مدیر سایت ارسال شده در ۱ بهمن ۱۳۹۷

سپاس از نظرات شما

محصولات مرتبط