کارتریج

کارتریج قطعه ای در پرینترها است که منبع (رنگ) تامین کننده جوهر و تونر میباشد. در چاپگرهای جوهر افشان ، جوهر به صورت قطرات کوچک و در چهار رنگ اصلی زرد، آبی، مشکی و قرمز در کاتریج ریخته میشود اما در مورد پرینترهای لیزری به جای جوهر، به صورت پودر جامد در داخل کارتریج برای چاپ اسناد و تصاوی قرار میگیرد. امروزه در بازار شاهد تنوع مدل، برند و قیمت های تونر کارتریج هستیم که در هنگام خرید این قطعه ممکن است دچار مشکل شوید. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع کارتریج ها بپردازیم.

انواع کارتریج لیزری

کارتریج لیزری وظیفه پیاده کردن تونر بر روی کاغذ برای چاپ متون و تصاویر را دارد.از لحاظ رنگ به دو دسته سیاه و سفید و رنگی دسته بندی میشوند.در صورتی که پرینتر لیزری شما رنگی باشد از چهار تونر کارتریج با رنگ های اصلی زرد، آبی، مشکی و قرمز و برای پرنتر های سیاه و سفید از یک کارتریج استفاده میشود.این کارتریج شامل بلید، کاست، تونر، مخزن تونر، درام و مگنت است.

انواع کارتریج جوهر افشان

این نوع کارتریج برای چاپ اسناد نیاز به جوهر دارد.چاپگرهای جوهر افشان به وسیله جوهر آن را به صورت قطرات کوچک بر روی کاغذ میپاشد که باعث پرینت متون و تصاویر میشود.رنگ های جوهر همانند تونر پرینترهای لیزری است.

کارتریج تونرها در دو مدل اورجینال و طرح در بازار ارائه میشوند.کارتریج اورجینال را شرکت اصلی سازنده پرینترها مانند اچ پی، کانن، برادر، سامسونگ و .. تولید میکنند اما طرح را شرکت های چینی و ایرانی تولید میکنند.از لحاظ ظاهری شبیه به هم بوده اما از نظر چاپ و کیفیت متفاوت هستند.علت اصلی ورود طرح به بازار کیفیت مناسب آن در مقابل قیمت پایین آن است که باعث شد بسیاری از مصرف کنندگان به جای مدل اصلی از آن استفاده نمایند.میتوان گفت تقریبا میتوانند همانند مدل اورجینال کار کند که این بستگی به شرکت تولید کننده کارتریج دارد که در صورتیکه از مواد نا مرغوب در تولید آن استفاده شود باعث خرابی دستگاه و خروجی بی کیفیت میشود.

تفاوت کارتریج اورجینال و طرح

در مدل اصلی کیفیت چاپ بسیار بالا بوده، که متون و تصاویر گرافیکی به صورت شفاف و واضح چاپ میکند.همچنین میتوان صفحات بیشتری را چاپ کرد اما از نظر هزینه بسیار بالا است. در کارتریج طرح کیفیت اسناد پایین تر از اصل آن بوده اما نسبت به قیمت پایینی که دارد پاسخگوی نیازهای بسیاری از کاربران است.یکی از دلایلی که پر فروش تر از اورجینال است، مقرون و به صرفه بودن آن میباشد.یکی از سوالاتی که بسیاری از کاربران میپرسند این است که کدام را خریداری کنند.برای پاسخ به این سوال باید گفت باید کیفیت چاپ برای شما مهم تر بوده یا هزینه.در صورتی که نیاز به اسناد و تصاویر با کیفیت ندارید بهتر است مدل طرح را خریداری نمایید.اما اگر به دنبال چاپ اسناد مهم هستید و کیفیت چاپ در الویت است پس بهتر است اورجینال را تهیه کنید.همه کارتریج های اصل در یک نوع کیفیت تولید میشوند اما طرح دارای کیفیت های متنوعی از بدترین تا بهترین کیفیت هستند.بر روی کاست کارتریج غیر اورجینال هیچ اطلاعاتی از نام آن درج نشده و فقط یک لیبل روی آن چسبیده است و همچنین اطلاعات لیبل گاهی با اطلاعات روی جعبه متفاوت است.

نگهداری از تونر کارتریج

اگر جوهر و یا تونر کارتریج دستگاه تمام شود و آن را به موقع تعویض نکنید باعث خشک شدن کارتریج شده و نمیتوانید دیگر آن را پر کنید و باعث میشود هزینه ای را برای خرید مجدد آن خرج کنید.توصیه میشود به میزان جوهر توجه داشته باشید و به سرعت آن را از دستگاه خارج و جوهر آن را پر نمایید.در صورتی که خودتان آن را انجام میدهید با دقت آن را انجام دهید اما اگر قادر به پر کردن آن نیستید، تونر را در یک جعبه یا پلاستیک بسته بندی کنید و به مراکز تعمیر پرینتر مراجعه نمایید.

برای خرید این قطعه الکترونیک حتما از مراکز و فروشگاه های معتبر اقدام نمایید.در صورت نیاز میتوانید با کارشناسان بخش فروش شرکت آتیه اندیشان نیک سگال نوین در این زمینه مشاوره بگیرید.